Uroczystości z okazji powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w uroczystości złożenia wieńców i kwiatów pod  pomnikiem Najświętszego  Serca  Pana  Jezusa  przy ul. Seminaryjnej w Bydgoszczy w dniu 19 stycznia (niedziela) 2014 roku.

20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz wróciła do Macierzy po blisko półtorawiekowej niewoli. Z wdzięczności społeczeństwo Bydgoszczy ufundowało pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, który stanął 2 października 1932 roku w centrum placu Poznańskiego. Monument został wyburzony przez Niemców w październiku 1939 roku, następnie staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy ponownie odbudowany i odsłonięty 24 czerwca 2010 roku.

W przeddzień 94 rocznicy odzyskania niepodległości, 19 stycznia (niedziela) 2014 roku, w kościele pw. Świętej Trójcy odbędzie się Msza Święta z podziękowaniem Opatrzności Bożej za  przywrócenie niepodległości. Po Mszy, która odbędzie się o godz.12.00, nastąpi przejście pod pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Seminaryjnej. Tam, około godz.12.50, po odegraniu Hejnału Bydgoszczy i przypomnieniu okoliczności tego niezwykle ważnego dla Bydgoszczy wydarzenia, nastąpi złożenie pod pomnikiem wieńców i kwiatów.  Całość zakończą modlitwa dziękczynna pod kierunkiem ks. prałata Bronisława Kaczmarka, wikariusza generalnego Diecezji Bydgoskiej oraz pieśni patriotyczne.  

Zapraszamy mieszkańców oraz poczty sztandarowe z Bydgoszczy.