Koncerty Maryjne z Różą czwarty raz

Renomowane chóry, kilkuset wykonawców

Już za parę dni rozpoczynają się IV Koncerty Maryjne z Różą organizowane w bydgoskiej katedrze-Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości.

Jest to zapoczątkowana już przed wojną prezentacja dorobku Bydgoszczy i regionu w dziedzinie pieśni sakralnej i muzyki. Koncerty organizowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z Oddziałem Bydgoskim Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Parafią Katedralną pw. śś. Marcina i Mikołaja nieprzypadkowo odbywają się w maju, który jest miesiącem nabożeństw i hejnałów Maryjnych odgrywanych z dzwonnicy katedry.

Tegoroczne IV. Koncerty Maryjne z Różą przewidziano w dniach 4-31 maja 2014 roku. Będą to 15-30 minutowe występy po Mszy Świętej kończącej się w bydgoskiej Katedrze o godz. 18.30. Większość zespołów wokalno-muzycznych wystąpi też podczas Mszy Świętej poprzedzającej koncerty. 

Przedwojenny Hejnał Maryjny będący pierwszym hejnałem Bydgoszczy usłyszymy w Święto Konstytucji 3 Maja, na kilka minut przed godziną 11.00. Następne codziennie o godz. 17.25, na 5 minut przed nabożeństwem majowym, jako zapowiedź koncertów Maryjnych.

IV. Koncerty Maryjne z Różą odbędą się w rekordowej obsadzie. Wystąpi kilkuset chórzystów, solistów-wokalistów oraz profesjonalnych zespołów muzycznych z Bydgoszczy i regionu, by wspomnieć także Żnin, Chełmno, Nakło, Osie, Białe Błota i inne. Utwory religijne wykonają znakomite zespoły, jak np. „Arte Con Brio”, soliści Jolanta Wagner, Beata Bobińska, renomowane chóry bydgoskich wyższych uczelni, m.in. UKW, CM UMK i szkół. Wśród dyrygentów znajdują się m.in. prof. Janusz Stanecki, prof. Mariusz Kończal, dr Katarzyna Szewczyk, Romuald Rajs, Marian Wiśniewski, Michał Rajewski i inni. Głównym laurem koncertów będzie miniaturowa replika róży z cudownego obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości z bydgoskiej katedry.

Serdecznie zapraszamy

W załączeniu:

1. Plakat z programem koncertów TUTAJ