Kolejny raz zapraszamy na wycieczkę

 

 

Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami

Migi, Su i fotele pilotów – bez tajemnic

Szlakiem „białych ułanów”

 Jak leczyć sen z bezdechem?

Nad śluzą workową w Roku Kanału Bydgoskiego

 

Przed nami kolejna wycieczka w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” organizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy. Tym razem wyjątkowo w piątek, 11 lipca 2014 roku.

Celem naszych wycieczek jest sięganie do tradycji, historii i współczesności Bydgoszczy. Staramy się pokazywać obiekty normalnie niedostępne a nawet pilnie strzeżone. Tak będzie i tym razem.  Zwiedzimy Wojskowe Zakłady Lotnicze  nr 2 SA , przy ul. Szubińskiej 107. O tajemnicach  współczesnych  samolotów myśliwskich opowie p.  Andrzej Witczak. Będziemy mogli zajrzeć do Su 22    i Mig 29, poznać zasady działania fotela katapulty, popatrzeć na inne remontowane akurat   w zakładach taksówki powietrzne.

Pod okiem p. Arkadiusza Kalińskiego zajrzymy w głąb szczytnych tradycji bojowych  polskiego oręża. Jak wiadomo, w rejonie ul. Szubińskiej przed wojną stacjonował  16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, którego żołnierze nosili   rogatywki  z białym otokiem stąd nazywano ich  „białymi ułanami”. Pułk, który 29 stycznia 1920 roku wkroczył do Bydgoszczy, zajmował koszary przy ul. Szubińskiej 4, a ćwiczenia odbywał na błoniach zajmowanych dziś przez jedno z największych bydgoskich osiedli mieszkaniowych. Dowiemy się, gdzie dokładnie były wspomniane obiekty.

Będziemy mieli okazję zajrzeć do  Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii, a konkretnie do znajdującej się tam  Pracowni Zaburzeń  Oddychania w czasie snu. Jest to  jedyna   w Polsce  Północnej placówka  zajmująca się leczeniem  schorzeń tego typu zagrażających   życiu. Zaburzenie polega  na powtarzaniu się  zapadania dróg oddechowych i przerwaniu  dopływu powietrza  do i z płuc, czyli bezdechach. Oczywiście zapoznamy się też ze znaczącą rozbudową  Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

Wreszcie przypomnimy, że  rok 2014 jest Rokiem Kanału Bydgoskiego w Bydgoszczy. Stąd  uczestnicy wycieczki zapoznają się z najciekawszymi inicjatywami  podejmowanymi w tej mierze    w naszym mieście. Zatrzymamy się też przy  zrekonstruowanej  śluzie workowej Kanału Bydgoskiego. Powstała ona  w latach 1882-1884  i miała  odmiennie  usytuowane  dwie pary wrót. Została zasypana  w 1914 roku.   

Wycieczka odbędzie się w najbliższy piątek 11 lipca 2014 roku. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne  52- 322-51-96 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Należy podać: wiek, imię, nazwisko oraz adres uczestnika. Zapisy przyjmowane są od dziś do czwartku włącznie       w godzinach 9.00-15.00.