Z TMMB na wycieczkę

 

W sobotę

„Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”

 

·          Dwie godziny szlakiem podbydgoskich osad i folwarków

·          Legenda krwawej dłoni na Starym Rynku

·          Fabryka Obrabiarek do Drewna bez tajemnic

 

W nadchodzącą sobotę, 4 października br. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wespół z Urzędem Miasta Bydgoszczy organizuje wycieczkę w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”.

Sympatyków tradycji i historii naszego miasta czekają kolejne atrakcje.  Zaczniemy od prawie 2-godzinnej autokarowej wyprawy śladami osad i podbydgoskich folwarków. Na szlaku znajdą się Goryczkowo (obecnie Górzyskowo), Szwederowo, Małe i Wielkie Bartodzieje, Małe i Wielkie Glinki oraz Skrzetusko (za czasów niemieckich Schröttersdorf). O historii tych wielkich osiedli mieszkaniowych Bydgoszczy opowie archeolog Robert Grochowski.

W 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej wrócimy pamięcią do tragicznych wydarzeń bydgoskiego Września. Wiesław Trzeciakowski, autor książki „Śmierć w Bydgoszczy 1939-1945” przypomni niezwykłą legendę krwawej dłoni, której ślad odnawiał się na murze jednego z budynków nieistniejącej już dziś Zachodniej Pierzei Starego Rynku. Bydgoski pisarz Jerzy Sulima-Kamiński nazwał to zdarzenie symbolem przetrwania na przekór okupantowi. 

Bydgoszcz szczyci się bogatymi tradycjami przemysłowymi. Wiele zakładów rozpoczynało działalność w XIX wieku. Niestety, przetrwały niektóre. Należy do nich Fabryka Obrabiarek do Drewna Sp. z o. o., przy obecnej ul. Nakielskiej 53 założona przez Carla Blumwe, która od 1865 roku produkowała maszyny i urządzenia do obróbki i przerobu drewna. O niecodziennych dziejach zakładu i jego dniu dzisiejszym opowie historyk sztuki Bogna Derkowska-Kostkowska.  Będzie też okazja do zwiedzenia hali produkcyjnej pod okiem Piotra Zielińskiego, kierownika działu technicznego fabryki.

Przypominamy, że wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę, 4 października 2014 roku. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy osobiste w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne: 52-322-51-96 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Należy podać imię i nazwisko, wiek oraz adres uczestnika. Zapisy przyjmowane są od dziś do piątku włącznie w godzinach  9.00-15.00.

 

Zapraszamy