Sobota 11 października z TMMB

 

W sobotę

„Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”

 

·            Pamięci bohaterów pomordowanych przez Niemców - w miejscu wysadzonej wieży 

·           Angielski czołg, amerykańska haubica, sprzęt przeciwpancerny na Osowej Górze

·           Tajna część fabryki amunicji, w tym rakiet  V-1

·           Szybowce i samoloty sportowe, zawody na celność lądowania

·           Najdawniejsze dzieje Czyżkówka, Biedaszkowa i Rupienicy.

W najbliższą sobotę, 11 października 2014 roku Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wespół z Urzędem Miasta Bydgoszczy organizuje kolejną wycieczkę w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”. W programie wycieczki znajduje się kilka bloków tematycznych.

W roku 75-lecia wybuchu II wojny światowej i przed dniem Wszystkich Świętych udamy się na Cmentarz Bohaterów na bydgoskim Wzgórzu Wolności, który został założony w 1946 roku. Znajduje się na nim blisko 1200 bydgoszczan pomordowanych przez Niemców w centrum miasta i jego okolicy, m.in. na Starym Rynku, w Dolinie Śmierci i Otorowie. Zobaczymy tu symboliczne groby prezydenta Leona Barciszewskiego, działaczy Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy i jego Okolicy, jak Bernarda Śliwińskiego, red. Konrada Fiedlera i innych. Cmentarz istnieje w miejscu wysadzonej przez bydgoszczan wieży Bismarcka – symbolu pruskiej hegemonii. O szczegółach opowie bydgoski archeolog Robert Grochowski.

Udamy się na miejsce plenerowej ekspozycji sprzętu ciężkiego Muzeum Wojsk Lądowych na Osowej Górze. Znajdują się tam pojazdy, czołgi, działa przeciwpancerne, samochody, także pozyskane ostatnio z Austrii i Anglii. Nie brakuje sprzętu współczesnego, m.in. amerykańskiej haubicy M 109, czołgu brytyjskiego „Chieftain” i wiele innych. To prawdziwa gratka dla miłośników militariów zarówno z czasów drugiej wojny światowej jak i współczesnych. O wciąż organizowanej ekspozycji oraz tajemnicach sprzętu opowie kustosz tego muzeum Przemysław Olszyński. Przypomnimy też, że w tym miejscu znajdowała się przed wojną tajna część fabryki amunicji „Muna”, gdzie produkowano pociski V-1.

Zajrzymy do Aeroklubu Bydgoskiego przy ul. Biedaszkowo 28d.  Placówka ta kontynuująca szczytne tradycje szkolenia pilotów powstała w 1946 roku. Z jej istnieniem kojarzy się pilot Jan Wróblewski, szybowcowy mistrz Polski i świata laureat medalu Lilienthala. Aeroklub Bydgoski dysponuje szybowcami i samolotami turystyczno-sportowymi, wychowuje  i szkoli pilotów, świadczy usługi. Podczas wizyty, przy dobrej pogodzie, obejrzymy fragment zawodów szybowcowych na celność lądowania. Naszym przewodnikiem będzie szef szkolenia Tadeusz Rzepka.  

Na autokarowym szlaku wycieczki znajdzie się także druga część zwiedzania podbydgoskich osiedli i folwarków. Archeolog Robert Grochowski odsłoni najdawniejsze dzieje osady Czyżkówko oraz Biedaszkowo i Rupienica.

Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona obowiązują zapisy: osobiste w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne 52-322-51-96, lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Należy podać imię i nazwisko, adres, wiek. Zapisy przyjmowane będą od dziś poczynając do piątku 10 października włącznie w godzinach 9.00-15.00. 

 

 

Zapraszamy