Zapraszamy na wycieczkę w cyklu "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami"

 

•    Do kopalni wiedzy o Bydgoszczy
•    Gdzie był kościół  św. Stanisława ze szpitalem?
•    Zamkowe legendy o okrutnym rozbójniku
•    Jak powstało bydgoskie śródmieście?
 
Trwają wycieczki w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” organizowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy przy pomocy Urzędu Miasta Bydgoszczy.  Celem naszych wycieczek jest sięganie do tradycji, historii i współczesności Bydgoszczy. Staramy się także pokazywać obiekty normalnie niedostępne, a nawet pilnie strzeżone. Tym  razem spotkamy się w najbliższą sobotę  11 lipca br.   
 
Zajrzymy do Pracowni Regionalnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy przy Starym Rynku 24. Pracownia powstała 13 stycznia 1964 roku i od tego czasu jest kopalnią wiedzy o Bydgoszczy i regionie. Na miejscu można też uzyskać szczegółowe wskazówki, jak znaleźć potrzebną informację dotyczącą osób instytucji i  obiektów.      W zbiorach jest wiele perełek, w tym pochodząca z 1806 roku ulotka zawierająca skargę  na żołnierzy francuskich  którzy źle traktowali  niemieckiego śluzowego i wiele innych  cennych dokumentów. O wszystkim opowie  kierująca pracownią p. Alina Walukiewicz.

Na spacer w głąb historii pójdziemy z historykiem sztuki Krzysztofem Bartowskim. Na przedmieściach bydgoskich na przełomie XV i XVII w., z uwagi na epidemie dziesiątkujące ludność, powstawały szpitale. Na przedmieściu Kujawskim możny ród Graców  wraz z innymi mieszczanami  w 1502 roku  ufundował kościół  pw.  św. Stanisława wraz z dwoma budynkami szpitalnymi. Dziś pamięć tych obiektów przywołują medaliony z dawnego kościoła wmurowane na kamienicy przy Zbożowym Rynku 3.

Najdawniejsza historia Bydgoszczy to także legendy. Tym razem Jerzy Derenda zaprosi w okolice modelu Zamku Bydgoskiego przy ul. Grodzkiej 21. Nieprzypadkowo, właśnie tam. Zamkowi Bydgoskiemu, symbolowi władzy, dumy i dostojeństwa zbudowanemu przez  króla Kazimierza III Wielkiego poświęcono najwięcej legend i przypowieści Ba, powstały nawet obrazy m.in. Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego. Wieść niesie, że wcześniej w miejscu zamku było grodzisko z okrutnym rozbójnikiem siejącym grozę w okolicy.  Tenże zginął  z ręki pięknej córki, która potem jako mara  krążyła po grodowej okolicy. To tylko niektóre z legend.

Wciąż zbyt mało wiemy, jak rodziło się bydgoskie śródmieście. Opowie o tym historyk sztuki Bogna Derkowska-Kostkowska. A interesujące są dzieje przedlokacyjne i lokacyjne miasta, potem połowa XIX wieku, kiedy w ślad za uprzemysłowieniem miasta powstaje  zachowany do czasów obecnych  urbanistyczno-architektoniczny  zespół śródmiejski. Śródmieście obejmuje obszar tzw. Bocianowa, jego oś kompozycyjną  wyznaczają ulice: Śniadeckich i Warszawska oraz place:  Piastowski i Zbawiciela. Stąd propozycja spaceru ul. Śniadeckich   w stronę dworca kolejowego.

Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę 11 lipca 2015 roku. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne 52- 322-51-96 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Zapisy, podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki,  przyjmowane będą od dziś do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00.  
 
Serdecznie zapraszamy