W najbliższą sobotę 18 lipca 2015 roku zapraszamy na kolejną wycieczkę

Ruszyły wycieczki w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” organizowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy.  Jest to kolejna wyprawa w głąb historii i szczytnych dziejów naszego miasta. W programie ciekawe propozycje.

Pod okiem starszego kustosza Joanny Królickiej, zajrzymy do  Biblioteki Bernardynów w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy Starym Rynku 24.  Początki tego księgozbioru sięgają 1480 roku, kiedy to z fundacji  biskupa włocławskiego  Zbigniewa z Oleśnicy  powstał konwent  Braci Mniejszych św. Franciszka Obserwantów zwanych  bernardynami, przy którym utworzono bibliotekę. Znajduje się tam 1557 rękopisów i ksiąg, w tym 25 wydań biblii przy czym 9 z XV wieku, dzieła filozoficzne. Wszystko w pomieszczeniach wykonanych  wg koncepcji plastycznej artysty malarza Jerzego Rupniewskiego. Warto zanurzyć się w atmosferę starych ksiąg zachowanych w klimacie średniowiecznego misterium.

Wciąż z zakamarków dziejowych wyłaniają się nowe mniej znane szczegóły niemieckich zbrodni podczas pierwszych dni okupacji. Historyk i archiwista Wiesław Trzeciakowski, autor znanej książki „Śmierć w Bydgoszczy 1939-1945” opowie o gehennie bydgoszczan w samym ratuszu. 5 września 1939 roku zatrzymywano tam obrońców Bydgoszczy i wyrzucano z okna II piętra.

Elżbieta Dygaszewicz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków  w Toruniu, Delegatura z Bydgoszczy poprowadzi nas do miejsca, gdzie znajdował  się  bydgoski  zespół grodowy założony  przez  Kazimierza I Odnowiciela w latach trzydziestych  XI wieku.  W tym miejscu dziś znajduje się Hotel „Holiday Inn”, ale elementy wczesnośredniowiecznej konstrukcji zostały ocalone. Znajdują się na specjalnej ekspozycji „W grodzie Bydgosta” w Białym Spichlerzu przy ul. Mennica 2.  Dokąd się też udamy, by wysłuchać komentarza E. Dygaszewicz.

W Bydgoszczy trwa Rok Mariana Rejewskiego, rodowitego bydgoszczanina, pogromcy niemieckiej maszyny szyfrującej „Enigma”. Dlatego na zakończenie naszej wycieczki wybierzemy się śladami wybitnego kryptologa w naszym mieście, m.in. na ul. Wileńską 6 (miejsce urodzenia), przed pomnik przy zbiegu ulic: Gdańskiej i Śniadeckich, na pl. Wolności (dawne Państwowe Gimnazjum Klasyczne), Dworcowej 10 i Gdańskiej 10 (miejsca zamieszkania). Naszym przewodnikiem będzie red. Hanna Sowińska z „Gazety Pomorskiej” współautorka  monografii „Marian Rejewski. Życie Enigmą pisane”.  

Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę 18 lipca 2015 roku. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne 52- 322-51-96 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Zapisy, podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki,  przyjmowane będą od dziś do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00.  
 
Serdecznie zapraszamy