W cyklu "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami"

 

 

 Autokarem do starych zabytków sztuki hydrotechnicznej

w Czersku Polskim i Brdyujściu oraz do toru regatowego

 

            Trwają wycieczki w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” organizowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy.  Jest to kolejna wyprawa w głąb historii i szczytnych dziejów naszego miasta.

            Tym razem zapowiada się atrakcyjna wyprawa autokarem do Czerska Polskiego i  Brdyujścia. Na tej trasie poznamy jedne z najcenniejszych zabytkowych budowli hydrotechnicznych w Polsce. Czersko Polskie zasługuje na uwagę  dlatego, że  dawnymi laty znajdował się tam bród, a przy nim karczma dla strudzonych wędrowców.  Obecnie można podziwiać jaz walcowy zbudowany w latach 1904-1906, jeden z najstarszych czynnych obiektów tego typu. Jest on połączony ze starą elektrownią w sąsiedztwie nowej.

            Udamy się też do śluz starej i nowej w Brdyujściu zlokalizowanych  przy torze regatowym, opodal ujścia Brdy do Wisły. Stara śluza zbudowana już w 1879 roku została wyłączona z eksploatacji w 2002 roku, po wybudowaniu nowej.

            Wycieczka będzie też wyjątkową okazją do zaprezentowania bydgoskiego toru regatowego. Najpierw był tu port drzewny oddany do użytku w 1879 roku. Już w latach 1912-1916  organizowano na nim regaty żeglarskie. W latach 1920-1937 rozgrywano regaty wioślarskie,  m.in.  mistrzostwa Polski.

            O szczegółach budowli hydrotechnicznych opowie archeolog Robert Grochowski,  natomiast  swoimi wrażeniami na temat  toru regatowego podzieli się  Antoni Rosołowicz,  olimpijczyk, wielokrotny wioślarski mistrz Polski, który ze swadą  powiedział, że w zawodach „przeszkadzał” mu tylko  Kocerka.

            Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę 1 sierpnia 2015 roku. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne 52-322-51-96 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zapisy, podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki,  przyjmowane będą od dziś do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00.