Zapraszamy na kolejną wycieczkę 5 września w sobotę

Wycieczka „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”

•    Od szkółki parafialnej do kolegium jezuickiego
•    Gdzie było przedmieście Szubieniczne?
•    Żołnierze września 1939 roku
w potyczce z dywersantami z wieży kościelnej


Trwają wycieczki w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” organizowane przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, współfinansowane ze środków Miasta Bydgoszczy. To ciekawa wyprawa w głąb historii i tradycji naszego miasta.

W programie kilka tematów. Mgr Krzysztof Bartowski z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy opowie o tradycjach bydgoskiego szkolnictwa, w tym m.in. szkole parafialnej, ewangelickim seminarium nauczycielskim, miejskiej szkole realnej, kolegium jezuickim i Katolickim Seminarium Nauczycielskim (obecnie gmach Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego) przy ul. Seminaryjnej 3.  

W historyczną przestrzeń placu Poznańskiego wprowadzi nas archeolog Robert Grochowski. Jeszcze nie tak dawno miejsce to wyglądało zupełnie inaczej. Otocznie placu Poznańskiego nazywane było górą szubieniczną. W tym miejscu bowiem odbywały się aż do 1805 roku egzekucje złoczyńców. Ich ciała wisiały przy głównym trakcie niejako na postrach.
O pięknym pomniku NSPJ przy ul. Seminaryjnej opowie Jerzy Derenda. To wciąż najwyższa rzeźba figuralna naszego miasta. Pomnik został odsłonięty przez społeczeństwo Bydgoszczy w 1932 roku, wyburzony przez Niemców w 1939 roku i zrekonstruowany staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy w 2010 roku.

Powrócimy też do dramatycznych wydarzeń z pierwszych dni września 1939 roku. Pisarz, historyk i archiwista Wiesław Trzeciakowski, autor cieszącej się popularnością książki „Śmierć w Bydgoszczy” będzie mówił na temat „Kościoły ewangelickie a niemiecka dywersja w Bydgoszczy 3-4 września 1939 r.” Będzie to m.in. nawiązanie do nieistniejącego już kościoła przy ul. Leszczyńskiego, który spłonął w pierwszych dniach wojny 1939 roku. Wystąpi również Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Drużyna Szturmowa” pod kierunkiem Arkadiusza Kalińskiego w mundurach żołnierzy września 1939 r. podczas potyczki z dywersantami.   

Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę 5 września 2015 roku. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne 52- 322-51-96 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Zapisy, podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki, przyjmowane będą od dziś do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00.