Ostatnia w tym roku wycieczka Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami

•    Oko w oko z F 16 najnowocześniejszym samolotem myśliwskim świata
•    Błonie kolebką bydgoskiego lotnictwa
•    Cmentarz Bohaterów miejsce pochówku ofiar niemieckich kaźni

 

W najbliższy poniedziałek, 30 listopada br. Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy organizuje ostatnią w tym roku wycieczkę w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”. Będzie to wyjątkowa okazja do zgłębienia kolejnych tajemnic naszego miasta.

Zwiedzimy Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. w Bydgoszczy przy ul. Szubińskiej  107.  Pod okiem przewodnika zakładów Andrzeja Witczaka zobaczymy hale napraw: prywatnych awionetek, samolotów wojskowych Su 22, MIG 29, ale także i przede wszystkim najnowocześniejszy myśliwiec świata amerykański F 16. W planie jest także wejście do budowanego hangaru na największe samoloty świata, m.in. boeingi.

Arkadiusz Kaliński, współautor monografii o bydgoskim lotnictwie przybliży historię lotniska na Błoniu sięgającego korzeniami 1916 roku. Dowiemy się, jakie wtedy lądowały tu samoloty, jacy byli piloci i jak rozwijała się technika lotów.

Udamy się także na cmentarz Bohaterów na Wzgórzu Wolności, cmentarz powstały w latach 1945-1947, na którym pochowano ofiary niemieckich kaźni w Tryszczynie, fordońskiej Dolinie Śmierci, w Bydgoszczy i wielu innych miejsc. To w sumie około 1.100 osób.  Na cmentarzu znajdują się też symboliczne groby prezydentów Leona Barciszewskiego i Bernarda Śliwińskiego.

Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy w Towarzystwie Miłośników Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 4, tel. 52 -322-51-96,e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. w godzinach 9.00-15.00 do piątku 27 listopada br. Wycieczka rozpoczyna się o godz. 11.00. O miejscu zbiórki będziemy informować w momencie przyjmowania zgłoszenia.   

Zapraszamy