"Dziennik Bydgoszczy" aż na 20 kolumnach

 

Wybrana grafika Ukazał się kolejny numer „Dziennika Bydgoszczy”. I to w objętości zwiększonej do 20 kolumn. Jest to kopalnia wiedzy o Bydgoszczy, wybitnych mieszkańcach i inicjatywach poruszających całe miasto. Jakżeby inaczej, są piękne karykatury osób zasłużonych wykonane przez Lesława Kuczerskiego, opatrzone fraszkami Zdzisława Prussa.

Piszemy obszernie o obywatelskiej inicjatywie utworzenia samodzielnego Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. O uwarunkowaniach mówi dr. n. med. Zbigniew Pawłowicz, w dyskusji zamieszczamy też wypowiedzi profesorów CM UMK, w tym prorektora prof. Jana Styczyńskiego (opublikowane m.in. w „Głosie uczelni” UMK), które wskazują, że fuzja Akademii Medycznej z UMK wciąż budzi kontrowersje. Zamieszczamy felieton „Nasza Metropolia Bydgoska”, przybliżający kulisy tego tematu i pilną potrzebę tworzenia zrębów metropolii z Bydgoszczą, jako miastem głównym w regionie. Wśród wybitnych bydgoszczan są sylwetki i unikatowe zdjęcia Zenona Frydrychowicza, prawnika, sędziego, prezesa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy oraz działacza narodowego i społecznego, Jerzego Jurka Gotowskiego odznaczonego we Wiedniu światowej rangi Krzyżem Szlacheckim Nobility Cross za służbę ludziom biednym.

W „Dzienniku Bydgoszczy” jest też obszerna relacja ze zdjęciami poświęcona pięknemu jubileuszowi 90-lecia Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy, piszemy o 125-leciu Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej obsypanej licznymi laurami. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią zamieszczamy fotoreportaż z kolejnego „Obiadu Czwartkowego” zorganizowanego przez Żnińskie Towarzystwo Kultury pod kierownictwem prezesa Stefana Czarneckiego. Rozpoczęliśmy cykl: „Bydgoski Słow(N)iczek Wojskowy” dotyczący tradycji polskiego oręża w naszym mieści. Polecamy też fotoreportaże z ostatniej kwesty na ratowanie najstarszych bydgoskich nekropolii, podsumowania konkursu „Bydgoszcz w kwiatach i zieleni” oraz ciekawe relacje z wycieczek w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”, w tym poświęconej słynnej bitwie warszawskiej, synagodze w Fordonie i inne.

Gazeta jest do nabycia m.in. w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, sklepie przy ul. Długiej 15, Bydgoskim Centrum Informacji przy ul. Batorego.