Zapraszamy na wycieczkę "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami"

•    Przeobrażenia Starego Rynku
•    Wyspa św. Barbary i jej legendy
•    Nieznany schron prezydenta
•    Skarby Wzgórza Dąbrowskiego w oku georadaru
 
Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy kontynuuje cieszące się dużym zainteresowaniem wycieczki w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”. Kolejna wyprawa w głąb historii odbędzie się w najbliższą sobotę, 6 sierpnia 2016 roku.

Tym razem w programie wycieczki jest Stary Rynek – serce Bydgoszczy. Niestety, okaleczone w latach wojny i okupacji.  Dyskusja o tym, co zrobić i jak zrobić, trwa.  Spotkamy się zatem z mgr. inż. arch. Maciejem Gajownikiem z bydgoskiej pracowni GM Architekci, który opowie jakie, zmiany miasta są proponowane, by ożywić Stary Rynek: jednorodna płyta, przesunięcie pomnika, fontanna i inne.  Można będzie zgłosić swoje uwagi.

Zatrzymamy się też na bulwarze Przy Katedrze, skąd najlepiej widać Wyspę św. Barbary, patronki szyprów i flisaków. Usłyszymy legendy poświęcone temu miejscu. Przypomnimy przedwojenne starania bydgoszczan, ażeby na wyspie stanęła figura św. Barbary.  Ba, były nawet ciekawe projekty, wykonane przez najlepszych bydgoskich rzeźbiarzy.

Nasza wycieczka podąży też na Szwederowo, a konkretnie na ul. Nowodworską, gdzie na trenie Zespołu Szkół Katolickich mieści się dawny schron, który miał służyć prezydentowi miasta w czasach zagrożenia ciężkim kryzysem lub wojną. Będzie okazja do zwiedzenia tego obiektu pod kierunkiem historyka Doroty Staneckiej.  Spodziewana jest też projekcja krótkiego filmu o żołnierzach niezłomnych.  

Na Szwederowie powrócimy do tematu tuneli i pomieszczeń wydrążonych we Wzgórzu Dąbrowskiego. Ostatnie badania georadarem wskazują na nowe ślady. Czy także na ukryte skarby lub militaria ostatniej wojny?  Odpowiedzi na te pytania są coraz bliższe.

Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę 6 sierpnia 2016 roku. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne 52- 322-51-96 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Zapisy podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki,  przyjmowane będą od dziś do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00.  

Wycieczka współfinansowana przez miasto Bydgoszcz.
 
Zapraszamy