Rusza Konkurs "Bydgoszcz w kwiatach i zieleni" 2017 r.

Pod patronatem Prezydenta Bydgoszczy
Rusza Konkurs
"Bydgoszcz w kwiatach i zieleni" 2017 r.
* Wydawanie talonów od 9 do 19 maja
* Zapisy od 9 maja do 12 czerwca

     Dorocznym zwyczajem w maju rusza Konkurs "Bydgoszcz w kwiatach i zieleni" 2017 r., który początkami swego istnienia sięga 1835 roku. Już wtedy mieszkańcy miasta za darmo ukwiecali ogródki, odnawiali frontony domów i troszczyli się o właściwy stan sanitarny otoczenia. Nic dziwnego, że wskazywano Bydgoszcz jako oazę zieleni zbudowaną rękami swoich obywateli.

    To m.in. dzięki nim Bydgoszcz niezmiennie zaliczana była do najbardziej ukwieconych miast w Polsce. Wzorem do naśladowania w Poznaniu, Gnieźnie a nawet Berlinie była piękna promenada na obecnym Wzgórzu Dąbrowskiego. Prasa stawiając Bydgoszcz za wzór zachwycała się "najbardziej zielonym miastem we wschodnich rubieżach Rzeszy". W okresie 20-lecia międzywojennego Bydgoszcz pospołu z Warszawą i Katowicami była oazą zieleni. W 1966 roku nasze miasto zostało uhonorowane srebrnym medalem i tytułem "Miasta Ogrodu" przez Komisję Urbanistyki stanu Karnataka w Indiach. Z bydgoskich doświadczeń korzysta coraz więcej miast, jak choćby Aleksandrów Kujawski czy Inowrocław.

Konkurs drugi raz z rzędu objęty został honorowym patronatem Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, co wyraźnie zwiększyło rangę wydarzenia.

     Z wielką przyjemnością - napisał Prezydent - obejmuję Konkurs pn. „Bydgoszcz w kwiatach i zieleni" honorowym patronatem. Blisko dwuwiekowa tradycja przedsięwzięcia, które wyróżnia nas jako miasto ekologiczne, dbające o przyrodę, a także pielęgnujące piękno wokół nas, z pewnością zasługuje na wyróżnienie. Cieszę się, że naszą małą ojczyznę zamieszkuje tyle ludzi wrażliwych na jej naturalne zasoby, doceniających wartość troski o otoczenie a także podnoszenia jego estetyki ukwiecaniem i sadzeniem roślinności.

    Konkurs skierowany jest do wszystkich mieszkańców naszego miasta, instytucji, zakładów pracy, szkół, placówek szkolno-wychowawczych i innych, które włączą się w urządzanie skwerów , zieleńców ogródków przydomowych, ukwieconych balkonów itp.

    Podczas osobistych zgłoszeń do konkursu w dniach 9-19 maja br. wydawane będą talony upoważniające do bezpłatnego odbioru sadzonek roślin ozdobnych ufundowane przez miasto Bydgoszcz. Ponieważ ich liczba jest ograniczona, wydawane będą według kolejności zgłoszeń, aż do wyczerpania się przeznaczonej na ten cel puli. Pobranie talonów jest równoznaczne z uczestnictwem w Konkursie.

Obowiązuje szczegółowy harmonogram wydawania talonów. I tak,

* 9 maja (wtorek) w godzinach 17.00-18.00 w siedzibie Rady Osiedla Nowy Fordon przy ul. Rupniewskiego 10, p. 122 budynek BLM - cały Fordon (bez osiedla Tatrzańskiego)

* 9 maja (wtorek) w godzinach 17.00-18.00 w siedzibie Rady Osiedla Okole przy ul. Grunwaldzkiej 35 - Okole.

* 9 maja (wtorek) w godzinach 16.00-17.00 w Klubie "Arka" BSM przy ul. M. Konopnickiej 24A- Szwederowo i Wzgórze Wolności.

* 9 maja (wtorek) w godzinach 19.00-20.00 w siedzibie Rady Osiedla Piaski przy ul. Drzycimskiej 7 - Piaski i Jachcice.

* 10 maja (środa) godz. 17.00-18.00 w siedzibie Rady Osiedla Tatrzańskie w LO Tow. Salezjańskiego przy ul. Pod Reglami 1 - osiedle Tatrzańskie.

* 10 maja (środa) w godzinach 17.00-18.00 w siedzibie Rady Osiedla Górzyskowo przy ul. Gnieźnieńskiej 21 - Górzyskowo.

* 11 maja (czwartek) w godzinach 17.00-18.00 w siedzibie Rady Osiedla Błonie przy ul. Broniewskiego 1 (biblioteka) - Błonie.

* 11 maja (czwartek), 12 maja (piątek), 18 maja (czwartek), 19 maja (piątek) - w godzinach 15.00-16.00 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 4 - Śródmieście, Stare Miasto, Jary, Kapuściska, Glinki-Rupienica, Wyżyny, os. Łuczniczka, Łęgnowo, Zawiszy, Flisy, Bocianowo, Zimne Wody - Czersko Polskie, Prądy, Miedzyń, Siernieczek, Myślęcinek, Bydgoszcz Wschód, Brdyujście, Osowa Góra, Bartodzieje, Janowo i pozostałe osiedla.

    Dodatkiem do talonu będą przygotowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej UM bezpłatne książki "Pomniki przyrody w Bydgoszczy" oraz informatory o ochronie pszczół w mieście. Sadzonki roślin ozdobnych na talony będzie można odbierać w Przedsiębiorstwie "Zieleń Miejska" Sp. z o.o. przy ul. Czarna Droga 45 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-17.00 i w soboty w godzinach 8.00-15.00.

    Zgłoszenia do Konkursu "Bydgoszcz w kwiatach i zieleni" przyjmowane będą też cały czas w dniach 9 maja do 12 czerwca 2017 roku w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 4, pisemnie pod adresem Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, 85-169 Bydgoszcz, skrytka pocztowa 17 lub e-mailem: biuro @tmmb.pl względnie telefonicznie pod numerem: 52 345-44-34. Dotyczy to także szkół, instytucji i zakładów pracy.

   Konkurs będzie trwał od maja do października 2017 roku. Od 15 czerwca do 31 lipca specjalne komisje dokonają oceny obiektów zgłoszonych do konkursu. Najlepsze trafią na łamy redakcji "Expressu Bydgoskiego" patrona medialnego konkursu . Do 10 września wyłonieni zostaną laureaci. W I etapie odbędą się podsumowania na osiedlach, w II - finał, podczas którego najlepsi z najlepszych otrzymają laury w Sali Sesyjnej ratusza.