Ruszamy na wycieczkę z cyklu "Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami"

Autokarem w głąb historii

•    Ostatnia szansa do zobaczenia rozbieranych obiektów DAF Fabrik Bromberg
•    Pierwsza w Polsce instalacja Termicznego Spalania OdpadówTowarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy kontynuuje cieszące się dużym zainteresowaniem wycieczki cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”.

W programie autokarowej wycieczki wiele atrakcji. I tak zwiedzimy Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych - dla Bydgoszczy i gmin objętych projektem znajdujący się na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego przy ul. Petersona 22. Jest to pierwsza w Polsce oddana do użytku instalacja umożliwiająca odzyskiwanie energii cieplnej i elektrycznej z odpadów. Zastosowana technologia nawiązuje do najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w elektrowniach.  Naszym przewodnikiem będzie Piotr Kurek kierownik Biura Promocji i Komunikacji Społecznej MKUO „Pro Natura” Sp. z o.o.

Ruszymy też szlakiem obiektów zakładu zbrojeniowego DAG Fabrik Bromberg wzniesionego przez okupanta w okresie II wojny światowej. W szczytowym okresie rozwoju zakład zatrudniał tysiące bydgoszczan oraz jeńców i pracowników przymusowych nadzorowanych przez niemiecką kadrę naukowo-techniczną, dostarczając szeroki asortyment materiałów dla hitlerowskiej machiny wojennej. W zachodniej części zakładów zlokalizowano strefę produkcji prochów bezdymnych POL-Betrieb z trzema centrami wytwórczymi. Nie istnieje już centrum we rejonie obecnej ul. Akacjowej wyburzone w 2011 roku, w trakcie rozbiórki jest centrum w południowej części ul. Zawadzkiego. Zatrzymamy się przy centrum w rejonie ulic: Strzeleckiej, Emilianowskiej i Lisiej, tzw. POL-Betrieb (krąg walcarek). Być może będzie to jedna z ostatnich okazji do zobaczenia tego obiektu.  

Mamy zamiar spojrzeć na POL-Betrieb (kotłownia) w byłym niemieckim zakładzie zbrojeniowym na terenie dawnego EC III, obecnie ogrodzonym przez EC II. Budowa tego zespołu ruszyła w 1940 roku.  Niemiecki raport z przełomu 1942/1943 podaje: „Pierwsza połowa kotłowni w części prochowej i maszynownia zostały ukończone pod względem budowlanym, rozpoczął się montaż w obu budynkach”. Raport AK z 1943 roku donosi: „Wszystkie maszyny napędzane są energią parową.  Zakłady posiadają 2 hale kotłów parowych. Każda – 6 kotłów z dwoma ruchomymi paleniskami. Najmniejszy kocioł potrzebuje  65.000 t. wody na dobę. Wodę czerpie się z potężnych pomp z Wisły.  Z hali kotłowej prowadzą rury (przewody parowe) na przestrzeni 13 km i do każdej hali odgałęzia się przewód parowy". W końcu 1944 roku ukończono 3 kotłownie.  W styczniu 1945 roku Armia Czerwona zdemontowała całe wyposażenie jednocześnie dewastując obiekty. W latach 1952-1957 budynki zostały odbudowane. Na początku XXI wieku zespół EC III został wyłączony z eksploatacji.

Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę 30 lipca 2016 roku. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne 52-322-51-96 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  Zapisy, podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki,  przyjmowane będą od dziś do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00.  

Zapraszamy


Wycieczka współfinansowana jest przez Miasto Bydgoszcz.