Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami

  • Katorga bydgoszczan w koszarach 15 PAL –  we wspomnieniach naocznych świadków
  • Pokłon 100-letnim maszynom introligatorskim
  • Bydgoskie piwo chwalili monarchowie
  • Gazownia wciąż żyje
  • Czym zachwyca park im. J. Kochanowskiego?


Przed nami kolejna wycieczka w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” organizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy we współpracy z Urzędem Miasta Bydgoszczy.  Jej celem jest przybliżenie tradycji i historii naszego miasta.

Zbliża się kolejna rocznica napaści Niemiec na Polską. Tragicznym dniom września 1939 roku poświęcona będzie wycieczka do dawnych koszar 15 pułku artylerii lekkiej przy ul. Gdańskiej 147.  Tam w dniach od 5 września do 1 listopada znajdował się obóz internowanych. W fatalnych warunkach, w stajniach przetrzymywano, a często torturowano wiele osób. O tej katordze w oparciu o spisane wspomnienia naocznych świadków opowie Wiesław Trzeciakowski, historyk, archiwista, autor książki „Śmierć w Bydgoszczy 1939-1945”.

Ruszymy szlakiem dawnych zakładów Bydgoszczy. W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej naszymi przewodnikami po introligatorni będą Adrianna Jagodzińska i Katarzyna Kozłowska. Introligatornia istnieje od 1923 roku. Na jej wyposażeniu znajdują się 100-letnie maszyny, dzięki którym starym księgom przywracane jest nowe życie. 

Po drodze zatrzymamy się w miejscu nieistniejącego „Kujawiaka” Browarach Bydgoskich przy ul. Ustronie 7. Będzie to okazja do przybliżenia przebogatych tradycji piwnej Bydgoszczy sięgających średniowiecza. Recepturę chroniono pod karą gardła, nic dziwnego, że znamienitym trunkiem raczyli się monarchowie chętnie odwiedzający Bydgoszcz. Zakłady przy ul. Ustronie zostały zamknięte, a obiekty wyburzono w 2009 roku.

Z dziejami Bydgoszczy i jej rozwojem nierozerwanie związana jest Gazownia Miejska przy ul. Jagiellońskiej 42. Jest to jeden z najwcześniejszych obiektów tego typu oddany do użytku w 1860 roku.  W owym czasie gazownia w Bydgoszczy była największą na Pomorzu i jedną z największych w Polsce. Najpierw dostarczała gaz do oświetlenia ulicznego, a od 1880 roku dla  przemysłu i gospodarstw domowych.  Stare latarnie można jeszcze gdzieniegdzie zobaczyć w Bydgoszczy.  Naszym przewodnikiem do browarów i gazowni będzie historyk sztuki Krzysztof Bartowski.

Udamy się na spacer po parku im. J. Kochanowskiego. Joanna Mostowska, inspektor Referatu Zieleni i Ochrony Przyrody Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, przypomni dzieje parku, przedstawi niezwykłe okazy przyrody i pomniki, a także unikatowy charakter parku, który stanowi dziś wzór do naśladowania przez inne miasta w Polsce.

 

Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę, 27 sierpnia 2016 roku. Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują osobiste zapisy w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, telefoniczne 52- 322-51-96 lub e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zapisy, podczas których podajemy miejsce i godzinę zbiórki, przyjmowane będą od dziś do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00.