Jest kolejny, wrześniowy numer "Dziennika Bydgoszczy"

 Kliknij aby powiększyćW tych dniach ukazał się kolejny, wrześniowy numer, „Dziennika Bydgoszczy” wydawanego przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. W wyjątkowo atrakcyjnej szacie graficznej, z ciekawymi artykułami.

W rubryce „Z regionu” piszemy o uroczystościach towarzyszących 500 rocznicy urodzin Klemensa Janickiego (17 listopada 1516 r.), wybitnego poety urodzonego w Januszkowie pod Żninem. Wiele miast w Polsce, m.in. Poznań, postawił mu pomnik a Żnin zorganizował okolicznościowe uroczystości. Może i Bydgoszcz doczeka się choćby pamiątkowej tablicy w związku z przypowieścią o pobycie poety na ul. Długiej. Łukasz Religa pisze o 100-leciu bydgoskiego lotniska przytaczając wiele ciekawych, nieznanych faktów. W gronie jubilatów znajduje się także bydgoska firma Baton znana z produkcji pysznego pieczywa, która obchodzi swoje 25-lecie. Jest fotoreportaż z odsłonięcia tablicy upamiętniającej 200-lecie drukarni przy ul. Jagiellońskiej w Bydgoszczy. Zamieszczamy wywiad o dniu dzisiejszym i perspektywie Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, nestorce spółdzielczości mieszkaniowej w kraju. Nareszcie udało się nam rozwiązać zagadkę pochodzenia prastarego Hejnału Bydgoszczy, pierwszy raz odegranego w naszym mieście 3 maja 1925 roku. To stara pieśń pochodząca z 1838 roku. Są też nuty.

Polecamy całą rozkładówkę poświęconą rocznicy niepodległości Stanów Zjednoczonych, na której publikujemy depeszę gratulacyjną Prezydenta RP Andrzeja Dudy do Prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. Sięgamy też głębiej, do przedwojennych życzeń, jakie bydgoskie społeczeństwo złożyło Stanom Zjednoczonym w 150 rocznicę niepodległości w 1926 roku. Są to oryginalne dokumenty z Biblioteki Kongresu USA.

Warto przeczytać ciekawy felieton Roberta Krzemkowkiego „Współczesny mit o Ikarze”, poświęcony kulisom i rozmaitym podchodom mającym na celu zmianę nazwy Międzynarodowego Portu Lotniczego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy na Port Lotniczy w Bydgoszczy i Toruniu. W związku z ogromnym zainteresowaniem pookupacyjnymi tunelami we Wzgórzu Dąbrowskiego i Wzgórzu Wolności rozpoczęliśmy przedruk cyklu publikacji, jakie na ten temat zamieszczał w latach 1985-1986 „Dziennik Wieczorny”. Wszystko w nadziei na rozwikłanie zagadki do końca. Następne przedruki w drodze. Polecamy art. prof. Dariusza Markowskiego „Rzecz o fałszowaniu dzieł sztuki”, czyli o podrabianiu obrazów nawet przez najsłynniejszych twórców. Dariusz Tomasz Lebioda pisze artykuł „Genealogia i emigracja, czyli posłowie do książki Emigrant na krajowej obczyźnie”. Jest to słowo recenzenta o niezwykłym przekazie z życia jednostek i społeczeństwa pióra Tadeusza Stańczaka.

W „Dzienniku Bydgoszczy” także fotoreportaż pisany przez nauczycielki Hannę Jankowiak i Wiesławę Ignarską z uroczystości odsłonięcia tablicy i nadania imienia TMMB Gimnazjum nr 56 z Zespołu Szkół nr 36 w Bydgoszczy. Potem relacja dr Ewy Puls o przebiegu konkursu na odznaki Młodego Przyjaciela Bydgoszczy. Swoimi wrażeniami na gorąco z pobytu w Mannheim i próbie zacieśnienia kontaktów polsko-niemieckich dzieli się pisarz i historyk Wiesław Trzeciakowski.
Całość dopełniają piękne karykatury znanych bydgoszczan narysowane przez Lesława Kuczerskiego i opatrzone fraszkami Zdzisława Prussa.
 
„Dziennik” do nabycia m.in. w sklepie TMMB przy ul. Długiej 15, siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4 i innych punktach miasta.