Zaproszenie

 Odsłonięcie tablicy upamiętniającej wybitnego niewidomego organistę Szczepana Jankowskiego

Image

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy od lat kultywuje pamięć o wybitnych mieszkańcach naszego miasta lub ludzi z nim związanych. Jej wyrazem są liczne tablice pamiątkowe m.in. Maksymiliana Antoniego Piotrowskiego, Antoniego Chołoniewskiego i wielu innych.  

Obecnie, wespół z Urzędem Miasta Bydgoszczy i Parafią p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Piastowskim organizujemy uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci wybitnego niewidomego wirtuoza-organisty Szczepana Jankowskiego (1900–1990), który prawie całe swoje życie zawodowe spędził w Bydgoszczy. Był nie tylko wirtuozem organów i dyrygentem chórów, ale także patriotą, który swoim graniem pomagał bydgoszczanom przetrwać najtrudniejsze lata okupacji hitlerowskiej. W 1964 roku uhonorowany został przez Papieża Pawła VI medalem „Pro Ecclesia et Pontifice” („Za Kościół i Papieża”). 

Tablica zostanie odsłonięta na budynku przy ul. J.J Śniadeckich 55 (naprzeciwko kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa), w którym pan Szczepan mieszkał w latach 1938 – 1975. 

Uroczystość odbędzie się 3 kwietnia 2008 roku. Najpierw o godzinie 11.00 przewidujemy Mszę Świętą za spokój duszy niewidomego organisty w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy placu Piastowskim, potem koncert organowy.  

Odsłonięcie tablicy na budynku przy ul. J.J. Śniadeckich 55 odbędzie się w godzinach 12.00 – 12.30. W uroczystości uczestniczyć będą przedstawiciele władz miasta, poczty sztandarowe, chór i mieszkańcy Bydgoszczy. Przewidziane są zmiany w organizacji ruchu na czas odsłonięcia tablicy na budynku przy ul. J. J. Śniadeckich 55. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz /AG