Zagospodarowanie Placu Teatralnego

 Jedna „Kaskada"  już była


       Z niepokojem obserwujemy propozycje zagospodarowania Placu Teatralnego w Bydgoszczy a zwłaszcza wybudowania na nim Centrum Kongresowego w formie budynku o architekturze nowoczesnej.

      Wzniesienie budowli o współczesnym wyglądzie zewnętrznym nie będzie współgrać z najbliższą zabudową otaczającą Plac Teatralny. Może się bowiem okazać, że projektowany obiekt stanie się architektonicznym problemem, podobnie jak teraz „Kaskada". Nie jesteśmy przeciwko nowoczesnej architekturze w Bydgoszczy – ale nie w tym miejscu. Budowa nowoczesnego budynku zatrze historyczny wizerunek tego miejsca, oraz definitywnie przekreśli możliwość rekonstrukcji unikatowej bryły Teatru Miejskiego spalonego i pochopnie rozebranego w 1946 roku.

       Bydgoski teatr został zaprojektowany w stylu neoklasycystycznym przez znanego berlińskiego architekta Heinricha Christiana Seelinga i uchodzi za jedną z jego najlepszych realizacji podobnie jak teatry w Halle, Essen, Rostocku czy Neues Theater w Berlinie. Nieistniejący monumentalny gmach był jednym z najważniejszych elementów zabudowy śródmiejskiej i stanowił znak rozpoznawczy naszego miasta.

        Jesteśmy za rekonstrukcją zewnętrznej bryły Teatru w pierwotnej formie, przy jednoczesnej możliwości nowoczesnej aranżacji wnętrza z przeznaczeniem na piękną salę unikatowej w kraju bydgoskiej dzielnicy muzycznej lub przeniesiony na właściwe miejsce Teatr Polski czy w ostateczności Centrum Kongresowe.