Głosujmy na bydgoskie perły

    Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy apeluje do wszystkich bydgoszczan o udział w plebiscycie organizowanym przez redakcję „Rzeczpospolitej&# 8221; na siedem cudów Polski. W pierwszym etapie plebiscytu do wtorku, 28 bm. można zgłaszać swoje propozycje na stronie http://www.rzeczpospolita.pl/cudapolski/ wraz z krótkim uzasadnieniem. Spośród nadesłanych propozycji grono ekspertów wybierze 20 najciekawszych i w drugim etapie z proponowanej dwudziestki będzie należało wybrać siedem najciekawszych turystycznie miejsc w kraju. 

    Bydgoszczanom szczególnie powinno zależeć, aby wśród tych dwudziestu propozycji znalazły się obiekty z Bydgoszczy. Perełkami, niespotykanymi w innych miastach w Polsce są: wielokrotnie już wymieniane w plebiscycie  „Rzeczpospolitej" siedziba BRE Banku – tzw. szklane spichrze (nagroda roku SARP 2000 Stowarzyszenia Architektów Polskich przyznana pod patronatem premiera RP prof. Jerzego Buzka za realizację BRE Banku S.A. Oddział w Bydgoszczy, nagroda główna w konkursie „Życie w architekturze&# 8221; wydawnictwa „Murator&# 8221; w kategorii budynków użyteczności  publicznej 1998–2000 – w regionie i w kraju, państwowa nagroda I stopnia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa oraz Ministra  Spraw Wewnętrznych  i Administracji za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa w 2000 r., nagroda międzynarodowa DIFA AWARD 2004 BRE Bank  Bydgoszcz wraz z kwartałem centralnym miasta oraz nominacją do nagrody Miesa Van Deroche 2001),  katedra p.w. śś. Marcina i Mikołaja jeden z najpiękniejszych zabytków gotyku nadwiślańskiego z cudownym obrazem Matki Bożej Pięknej Miłości koronowanym przez Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego i Papieża Jana Pawła II, Bazylika Mniejsza, jeden z największych polskich kościołów, pełna uroku Wenecja Bydgoska z zachowanym dawnym układem przestrzennym, Kanał Bydgoski (unikatowy w skali europejskiej przykład XVIII – wiecznej myśli technicznej oraz rozwoju techniki na przestrzeni XIX i pierwszej ćwierci XX wieku, to droga wodna starsza od Kanału Augustowskiego i Kanału Elbląskiego, która już ponad dwa wieki łączy dorzecza Wisły i Odry, przez długi czas był to jedyny śródlądowy szlak wodny, który wiązał  wschód i zachód Europy), Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku jeden z największych w Polsce o powierzchni 830 hektarów z unikatową florą i fauną czy pozostałości niemieckiej fabryki DAG na terenie Zachemu (unikatowy w skali Polski północnej przykład zachowanej  fabryki zbrojeniowej  z pierwszej połowy XX wieku, miejsce katorżniczej pracy tysięcy  pracowników przymusowych i jeńców wojennych z największą atrakcją  strefy NGL Betrieb  niespotykaną  siecią  podziemnych tuneli łączących  większość budynków).


Jednak każdy z mieszkańców miasta pragnący wziąć udział w typowaniu cudów może zgłaszać dowolne miejsca i obiekty. Prosimy jedynie, aby kierował się przy tym lokalnym patriotyzmem. 

Bydgoscy internauci już nieraz wykazali swoją aktywność, choćby podczas wyboru miejsc uwiecznionych na planszach gry „Monopol". Nie bądźmy i tym razem obojętni! Czytając prasowe relacje z planu filmu „Magiczne drzewo" mamy okazję zapoznać się z bardzo pozytywnym odbiorem naszego miasta przez przyjezdnych aktorów. To od głosu każdego z nas zależy, czy zapewnimy Bydgoszczy promocję na łamach najbardziej opiniotwórczej gazety w kraju.