"Mały słownik gwary bydgoskiej"

Staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy ukazała się interesująca pozycja: „Jak mówili bydgoszczanie. Mały słownik gwary bydgoskiej” pióra prof. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, językoznawcy Andrzeja S. Dyszaka.

  

 To pierwsza pozycja przybliżająca bogactwo gwary bydgoskiej, zatem zarówno określonych zwrotów jak i słownictwa. To dokument językowej tożsamości mieszkańców naszego miasta. Liczne przykłady zaczerpnięte z literatury i codziennego języka sprawiają, że książkę, mimo całego aparatu naukowego, czyta się lekko i przyjemnie.

 „Opracowanie ma wszelkie walory dzieła naukowego, ale przeznaczone głównie dla miłośników grodu nad Brdą, napisane zostało w sposób przystępny dla czytelnika o średnim wykształceniu (...) napisał prof. dr hab. Edward Breza, dr honoris causa UKW, jeden z recenzentów pracy. 

Książkę wzbogacają przepiękne unikatowe zdjęcia ilustrujące środowiska, w których rodziła się gwara bydgoska. Patrząc na nie łatwiej wyobrazić sobie ów przebogaty język. Całość starannie przygotowana do druku przez red. Mirosława Łukasika, z rzetelną korektą Ligii Podgórskiej została pięknie wydrukowana przez drukarnię „Abedik” z Bydgoszczy. 

Do nabycia w bydgoskich księgarniach i siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4.