Panorama pieśni religijnych i Maryjnych

W niedzielę koncert inauguracyjny w bydgoskiej katedrze.

Trzeci raz  Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wespół z Parafią Katedralną pw. śś. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy oraz Oddziałem Bydgoskim  Polskiego Związku Chórów i Orkiestr organizuje w maju 2013 roku w bydgoskiej katedrze „Koncerty Maryjne z Różą”. 

Przegląd  pieśni religijnych i Maryjnych – będący prezentacją dorobku najlepszych chórów z regionu kujawsko-pomorskiego - zainauguruje w niedzielę 5 maja po Mszy Świętej, około  godz. 18.40 w bydgoskiej katedrze półgodzinny koncert połączonych chórów „Fordonia” pod dyr. Mariana Wiśniewskiego,  „Cantus Cordis” pod dyr. Janusza Sierszulskiego i  Zespołu Pieśni Dawnej „Fresca Voce” pod dyr. Michaliny  Spychalskiej. W poniedziałek, 6 maja, około godz. 18.40 koncert  Chóru Żeńskiego „Primo” z ZSO nr 1 w Bydgoszczy pod dyr. Moniki Wilkiewicz.  

W kolejności przewidziano też  koncerty znakomitych chórów „Solideo” i „Nadzieja” z Nakła, „Moniuszko” z Szubina, „Cantare” z Białych Błot,„Exsultate Deo”,  „Cantemus”, „Dzwon”, „Harmonia” i Trumphal Brass Qiuntet i innych. Występy, zgodnie z grafikiem, przewidziane są od 5 do 31 maja 2013 roku. Większość chórów wystąpi także podczas  poprzedzającej koncerty Mszy Świętej  w godzinach 18.00-18.40.     

Przed koncertami - reaktywowane  przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy Hejnały  Maryjne, które były pierwszymi Hejnałami Bydgoszczy  zainaugurowanymi 3 maja 1925 roku. W tym roku hejnał usłyszymy z okna dzwonnicy bydgoskiej katedry  3 maja przed godz. 11.00, przed Mszą Świętą na Starym Rynku. Potem codziennie o godz. 17.25,  na 5 minut przed Nabożeństwem Majowym.