PRZEKAŻ 1,5% PODATKU

Wesprzyj Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy przekazując 1,5% swojego podatku. Twoje wsparcie pomoże nam w realizacji naszej misji zachowania i promocji dziedzictwa kulturowego Bydgoszczy.

Nasz numer KRS: 00000 85610

biuro@tmmb.pl
52 322 51 96
PKOBP 06 1020 1462 0000 7902 0018 6817
1,5%
Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy

PAMIĘCI GEN. STANISŁAWA GRZMOTA SKOTNICKIEGO

Generał Grzmot-Skotnicki, patron jednej z bydgoskich ulic na Wzgórzu Wolności, przy której położony jest Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, doczekał się tablicy pamiątkowej w sercu miasta. W miniony czwartek (19 września), tablicę poświęconą pamięci bohaterskiego generała odsłonięto na kamienicy przy ul. Gdańskiej 42, skąd we wrześniu 1939 r. wyruszył na swoją ostatnią bitwę za Ojczyznę.

Stanisław Skotnicki, żołnierz Legionów Polskich, ułan i adiutant płk. Władysława Beliny-Prażmowskiego, z chwilą wyruszenia na wojnę przybrał pseudonim „Grzmot”, który stał się nieodłącznym członem jego nazwiska. W czasie II wojny światowej, już w stopniu generała brygady, dowodził Pomorską Brygadą Kawalerii i Osłonową Grupą Operacyjną „Czersk” w ramach Armii „Pomorze”. Walczył w obronie Chojnic, pod Krojantami, i w Borach Tucholskich. W dn. 18 września 1939 r. w bitwie z Niemcami nad Bzurą został poważnie ranny. Wzięty do niewoli, następnego dnia rankiem zmarł w pobliskiej leśniczówce.

Generał przed wybuchem wojny zamieszkał w roku 1937 wraz z rodziną w Bydgoszczy we wspomnianej kamienicy przy ulicy Gdańskiej 42. W miniony czwartek, w 85. rocznicę śmierci, z inicjatywy Oddziału IPN w Gdańsku oraz Dowódcy Garnizonu Bydgoszcz, z uwagi na szczególne zasługi dla Polski i jego związki z Bydgoszczą, uczczono pamięć generała poprzez odsłonięcie tablicy pamiątkowej w miejscu, gdzie mieszkał.

– Rzadko się zdarza, że generałowie giną na pierwszej linii frontu. Równie rzadko otrzymują awans generalski w tak młodym wieku, a on swój otrzymał w wieku 36 lat – przypomniał prezes TMMB Zbigniew Ostrowski, który podczas uroczystości reprezentował Towarzystwo i Samorząd Województwa.

Wśród zgromadzonych gości znaleźli się nie tylko przedstawiciele władz samorządowych, instytucji państwowych, duchowieństwo, żołnierze Wojska Polskiego, służb mundurowych, stowarzyszeń społecznych i patriotycznych, ale i najmłodsi obywatele miasta, w tym  praprawnuk generała - Maciej, wraz ze swoją klasą 3 B ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Bydgoszczy. Szczególnie ciepło przywitano całą najbliższą rodzinę generała, w tym wnuczki: Elżbietę Skotnicką oraz Martę Skotnicką-Karską z mężem.

Zbigniew Ostrowski, w swoim wystąpieniu szczególny nacisk położył na rolę pamięci historycznej i konieczność pielęgnowania dziedzictwa narodowego, które generał symbolizuje. Wspomniał nawet o „genie patriotyzmu i bohaterstwa”, nawiązując do postaci syna generała, także Stanisława, żołnierza Armii Krajowej i podziemia niepodległościowego, który po wojnie jako dziennikarz radiowy zaczynał pracę w słynnej bydgoskiej audycji z Jeremim Przyborą „Pokrzywy nad Brdą”, a na co dzień reprezentował wierność wartościom, w których został wychowany.

Przedstawicielka rodziny, wnuczka generała, Elżbieta Skotnicka-Tracka, wyrażając wdzięczność za upamiętnienie, świadczące o wciąż żywej pamięci o jej dziadku, także wspomniała o swoim ojcu.

„Z tej kamienicy w 1949 roku, w nocy, kiedy miałam cztery latka, został wyprowadzony prze UB mój ojciec, więziony potem przez siedem strasznych lat za działalność w AK. Ja, jako spadkobierczyni dumy, męstwa i honoru moich przodków, ucząc swego czas języka polskiego i historii, przykładałam ogromną wagę do wychowania patriotycznego” – podkreśliła.

Wedle słów prezesa Zbigniewa Ostrowskiego, czwartkowa uroczystość była „nie tylko hołdem dla dokonań generała, ale także okazją do przypomnienia wartości, które reprezentował – odwagi, patriotyzmu i poświęcenia dla Ojczyzny”.