Dlaczego nie Bydgoszcz?

Słychać głosy o tzw. wędrującej metropolii i ograniczeniu kompetencji wojewody kujawsko-pomorskiego, co w prostej linii zmierza do marginalizowania roli Bydgoszczy na mapie kraju. 
 
Rodzi się pytanie: skoro mniejsze od Bydgoszczy Lublin, Białystok czy  Rzeszów są w stanie samodzielnie tworzyć metropolię, to dlaczego nie Bydgoszcz? Przecież tylko stanowiąc ośrodek metropolitarny możemy właściwie zadbać o interesy mieszkańców i rozwój miasta. A posiadamy do tego doskonałe warunki, jesteśmy siedzibą Ośrodka NATO, Międzynarodowego Portu Lotniczego, znajdują się tu jedyne w regionie uczelnie: techniczna, medyczna i artystyczna. Mamy najwięcej studentów i pracowników naukowych. Bydgoszcz razem z powiatem wytwarza ponad połowę faktycznego przychodu regionu. Cały czas Bydgoszcz jest większa niż dwa pozostałe miasta regionu razem wzięte.  

Nikt nas nie pyta, nie urządza referendum, by się dowiedzieć, czy wyrażamy zgodę na proponowane rozwiązania. Dlaczego kolejny raz bydgoszczanie mają się zgadzać na ograniczanie rozwoju swego miasta. Od polityków oczekujemy większego i skuteczniejszego zaangażowanie się w obronę interesów Bydgoszczy.