Kilka słów o Towarzystwie Miłośników Miasta Bydgoszczy

o Towarzystwie Miłośników Miasta Bydgoszczy

 

              
Logo Towarzystwa
Miłośników Miasta
Bydgoszczy

  

   Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy jest jednym z najstarszych stowarzyszeń tego typu w regionie i na ziemiach polskich. Swymi korzeniami sięga 1832 roku, kiedy to już podczas zaboru pruskiego powstało Towarzystwo Upiększania Miasta Bydgoszczy, które rozwiązało się w 1898 roku. Po latach, w 1923 roku, powołano do życia Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, które swoje chlubne tradycje kontynuuje po dziś dzień.

   Zgodnie ze statutem, TMMB zajmuje się krzewieniem umiłowania swego miasta, jego tradycji i kultury, tak w regionie, jak kraju i za granicą. Na szczególną uwagę zasługuje bogata działalność wydawnicza stowarzyszenia, której plonem są m.in. monumentalny wielojęzyczny album „bo to jest Bydgoszcz”, album „Papież Jan Paweł II w Bydgoszczy”, „Muzyczna Bydgoszcz” o ogromnej kulturotwórczej roli miasta, jak też znane periodyki „Kronika Bydgoska” i „Kalendarz Bydgoski”. Towarzystwo – z inicjatywy Ewy Puls, pracownika naukowego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego - realizuje unikatowy w skali kraju program oświatowy dla szkół „Bydgoszcz moja mała Ojczyzna” stanowiący praktyczną realizację edukacyjnej ścieżki międzyprzedmiotowej „Edukacja regionalna – dziedzictwo kulturowe w regionie”.

   Z inicjatywy TMMB organizowane są liczne koncerty dla bydgoszczan, podczas których Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego, Opera Nova, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego i Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina prezentują najwybitniejsze dzieła muzyki światowej.

   Stowarzyszenie troszczy się o ochronę miejsc pamięci i zabytków, dzięki czemu w Bydgoszczy powstał jeden z pierwszych na ziemiach polskich pomnik Henryka Sienkiewicza, a ostatnio restytuowano tablicę upamiętniającą pobyt w tym mieście pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w dniach 6 i 7 czerwca 1921 roku.

   Od 1923 roku organizowany jest konkurs „Bydgoszcz w kwiatach i zieleni” stawiający Bydgoszcz w rzędzie najbardziej zielonych miast w kraju.
TMMB podjęło się realizacji unikatowego wydawnictwa, jakim jest „Encyklopedia Bydgoszczy”. W kraju tylko nieliczne miasta, m.in. Warszawa i Kraków, mogą poszczycić się podobnym opracowaniem. Będziemy wdzięczni za przekazanie wszelkich materiałów mogących się przydać w realizacji tego zadania. Mamy zamiar utworzyć Sekcję Polonijną TMMB, dla wszystkich bydgoszczan – Polaków rozsianych po świecie.


Nasz adres:
Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy
85-102 Bydgoszcz
ul. Jezuicka 4
tel./fax (052) 322 51 96
(052) 345 44 34
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.tmmb.plPrezes TMMB 
Jerzy Derenda