Ratujemy organy

            Bydgoszcz jest organowym zagłębiem regionu. W świątyniach naszego miasta znajduje się wiele starych instrumentów tego typu, a m.in.  skonstruowanych przez Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą. Niestety, są one  w opłakanym stanie. Pilnej renowacji wymagają organy  w kościele p.w. śś. Piotra i Pawła na pl. Wolności, katedrze p.w. śś. Marcina i Mikołaja, kościele garnizonowym p.w. NMP Królowej Pokoju i kościele p.w. św. Andrzeja Boboli. W najgorszym stanie są wiekowe organy w kościele p.w. śś. Piotra i Pawła, uszkodzone podczas II wojny światowej przez pocisk i do dziś nie naprawione. Zwróciliśmy na to uwagę podczas kontynuowanego przez TMMB oraz Wydział Kultury UM cyklu wycieczek: „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami".


            Dlatego Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy z radością powitało  narodziny akcji „Ratujemy organy" udzielając jej swego wsparcia we wszystkich działaniach. Celem akcji jest najpierw renowacja organów w kościele p.w. śś. Piotra i Pawła, a potem także innych organów, co pomoże  Bydgoszczy  w zaistnieniu na organowej mapie Polski. Autorami koncepcji są: Łukasz Kubiak i Michał Kołodziej,  a w grupie znajdują się m.in. przedstawiciele bydgoskich uczelni i organiści:  Ewa Polska, Michał Wachowiak,  Jacek Szacho-Głuchowicz, Jakub Kwintal i Jerzy Nowicki. Proponujemy objęcie patronatu nad akcją przez  Prezydenta Bydgoszczy Konstantego Dombrowicza.

            „Ratujemy organy" i TMMB w ramach akcji zorganizują  wycieczkę do kościołów, której celem będzie prezentacja zabytkowych organów połączona z minikoncertami dla bydgoszczan. Mamy zamiar wspólnie z Wydziałem Kultury zorganizować na Starym Rynku lub ul. Mostowej  wystawę  przedstawiającą organy  z bydgoskich kościołów opatrzone opisami i inne. Przewidujemy szeroki front społeczny w pozyskaniu środków na ten cel.

            Dla omówienia  wszystkich szczegółów Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wespół z autorami akcji „Ratujemy organy" zorganizuje niebawem spotkanie  w tej sprawie.    


Więcej szczegółów na stronie intrenetowej: www.ratujemyorgany.pl i pod numerem tel. +48 785 82 99 01 i 02.