Port Lotniczy

Port lotniczy od kulis

Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wespół z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta od połowy roku kontynuuje cieszący się ogromnym zainteresowaniem cykl wycieczek „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”. Pokazujemy w nim, że Bydgoszcz jest pięknym miastem, bogatym w zabytki, nowoczesne zakłady i tajemnice. Umożliwiamy zwiedzanie obiektów normalnie niedostępnych lub ściśle strzeżonych.

 Pragniemy w tym cyklu zaprezentować Bydgoszcz jako miasto o niezwykłych, szczytnych tradycjach lotniczych, dotyczących także przewozów pasażerskich. 

Od 1 czerwca 1929 roku do 11 września 1933 roku Bydgoszcz utrzymywała bezpośrednie lub pośrednie połączenie lotnicze z Warszawą, Katowicami, Krakowem, Lwowem, Poznaniem, Gdańskiem, Bukaresztem i Galati. Bardzo ceniono sobie wysoki poziom lotów. Samoloty startowały z bydgoskiego lotniska również w czasie okupacji niemieckiej. Po wojnie, 13 kwietnia 1945 roku, uruchomiono loty „kukuruźnikami” do Warszawy i Gdańska, a od 17 lipca – do Koszalina. Stałą komunikację pasażerską miasto utrzymywało od 1 kwietnia 1948 roku do 1 stycznia 1958 roku. Cywilny port lotniczy obsługiwany przez PLL „Lot” w Bydgoszczy funkcjonował od 1 sierpnia 1969 roku do 1981 roku. Zlikwidowano go w stanie wojennym. W tym czasie podobny los spotkał też inne krajowe lotniska. Potrzeby regionu wymusiły jednak reaktywowanie lotów. Działania podjęte w 1992 roku zakończyły się sukcesem. 15 lipca 1996 roku, po 15 latach przerwy, z bydgoskiego lotniska ponownie zaczęły startować samoloty do Warszawy. Port, który obsługiwał także „General viation” oraz czartery istnieje nadal. Jego walorami są bogate tradycje, dogodne położenie (3,5 km od centrum Bydgoszczy), wyszkolony personel i dobrze utrzymany pas startowy. 

Tym razem chcielibyśmy zaprosić bydgoszczan do zwiedzania Portu Lotniczego im. I. J. Paderewskiego przy ul. Jana Pawła II 158 w Bydgoszczy. Życzliwej pomocy w sfinalizowaniu wycieczki udziela nam pani Lidia Wilniewczyc, wiceprezes Portu Lotniczego. O pomocy organizacyjnej zapewnił nas też Mariusz Płąchocki z Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa  „EPBY Spoting Team”. Wszystko po to, by zapoznać się  i z dniem dzisiejszym, i  perspektywami jedynego w naszym regionie portu lotniczego. 

Wycieczkę planujemy w sobotę 15 grudnia 2007 roku w godzinach od 14.00 do 16.30.  

W programie jest zarówno zwiedzanie wybranych obiektów m.in. sali oczekiwania na odloty, bagażowni, odprawy pasażerów, niewykluczone, że zapoznanie się z kontrolą lotów, a także obserwacja lądowania i startu samolotu. Ponieważ w porcie lotniczym wprowadzono szczególne rygory bezpieczeństwa obowiązują wcześniejsze zapisy uczestników wycieczki w siedzibie Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy przy ul. Jezuickiej 4. Przyjmujemy je tylko w czwartek i piątek (6–7 grudnia) w godzinach od 9.00 do 15.00 oraz w poniedziałek 10 grudnia 2007 roku do godz. 10.00. Po tym terminie listy (imię i nazwisko, adres, nr dowodu osobistego) zostaną nieodwołalnie zamknięte i przekazane do Portu Lotniczego w Bydgoszczy. 

Wycieczka rozpoczyna się  w dniu 15 grudnia (sobota) o godz. 14.00 w pawilonie głównym, kasowym. Dojazd do portu autobusem linii nr 80 kursującym z osiedla Zawiszy przez centrum miasta, m.in.  rondo Jagiellonów i rondo Kujawskie. Można też dojechać własnym samochodem, ale parking jest płatny. 

Jednocześnie informujemy, że ze względów organizacyjnych trzecia wycieczka do WZL nr 2 oraz Muzeum Sprzętu Bojowego 2 Korpusu Obrony Powietrznej przy ul. Szubińskiej 105–107, planowana na 15 grudnia, zostanie przeniesiona na inny termin. O nowym terminie poinformujemy oddzielnie.