"Od warsztatu balwierskiego do szpitala klinicznego"

„Od warsztatu balwierskiego do szpitala klinicznego. Z kart historii bydgoskiego lecznictwa” pióra dr. Mieczysława Boguszyńskiego jest książką niezwykłą.            

Image

To pierwsza w Bydgoszczy tak obszerna i całościowa próba popularno-naukowego przedstawienia dziejów bydgoskiego lecznictwa, w tym niepospolitych ludzi, którzy ją tworzyli:  znamienitych lekarzy, prawdziwych patriotów swej małej ojczyzny. Napisana w języku profesjonalnym, a jednocześnie bardzo przystępnym dla szerokiego ogółu Czytelników. Wzbogacana licznymi wspomnieniami, relacjami i opisami zdarzeń medycznych. Ubarwiona wieloma zdjęciami, reprodukcjami sztychów, obrazów i publikacji prasowych, a także zdjęć.            

To wszystko sprawia, że czyta się ją prawie jednym tchem. I co niesłychanie istotne: dzieje bydgoskiej medycyny zostały misternie nanizane na historię miasta przedstawioną zadziwiająco prosto, a jednoczenie dokładnie. Do tego dochodzi przebogata bibliografia, indeks nazwisk i krótkie resume w językach: polskim, angielskim i niemieckim.           

Książka w bogatej szacie graficznej ukazała się staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Patronat nad wydawnictwem objęła Bydgoska Izba Lekarska, która udzieliła także pomocy finansowej, a w kosztach partycypował również Urząd Miasta Bydgoszczy. Książka już do nabycia w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, sklepie przy ul. Długiej 15 oraz księgarniach MATRAS-u, księgarni Jolanty Stankiewicz na Szwederowie, księgarni Emilii Fojutowskiej na Kapuściskach księgarni KODEKS na ul. Jezuickiej i innych.