24 sierpnia br. (sobota) zapraszamy na wycieczkę

 

Kolejna wycieczka

w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami”

W rocznicę września -  strzały na Szwederowie

Od starych szpitali i Rzeźni Miejskiej po Wieżę Ciśnień

 

Przed nami kolejna wycieczka w cyklu „Bydgoszcz za zamkniętymi drzwiami” organizowana przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wespół z Urzędem  Miasta Bydgoszczy. Będzie to wyprawa w głąb historii naszego miasta.

W związku ze zbliżającą się rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej i okupacji niemieckiej w Bydgoszczy przypomnimy  wydarzenia jakie rozegrały się 10 września  1939 roku przy kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Ugory. Niemcy spędzili tam blisko 300 mężczyzn, także osoby  wychodzące z kościoła. Na podstawie wskazań 17-letniej Niemki  Hildegardy  Retzlaff 20 mężczyzn oraz jedną kobietę  rozstrzelano za  pomoc w ściganiu niemieckich dywersantów na osiedlu. Wstrząsającą relację na ten temat przedstawi Wiesław Trzeciakowski, autor  książki „Śmierć w Bydgoszczy. 1939-1945”. Jednocześnie wystąpi Grupa Rekonstrukcji Historycznej  Kampfgruppe Nord w Bydgoszczy pod kierunkiem zastępcy prezesa  Wojciecha Ciechulskiego. Zobaczymy niemieckich żołnierzy (w mundurach waffen SS) siejących grozę  wśród polskich cywilów, padną strzały.   

Zapoczątkujemy wędrówkę po starych bydgoskich szpitalach. Interesujące dzieje budowli przedstawi dr Mieczysław Boguszyński autor monografii  „Od warsztatu balwierskiego do szpitala klinicznego. Z kart historii bydgoskiego lecznictwa”. Będzie to szpital garnizonowy zbudowany w latach  1850-1852  u zbiegu ulic: Jagiellońskiej i  3 Maja. Do lat siedemdziesiątych XIX wieku - największy szpital  w mieście. Kadrę stanowili wojskowi lekarze i  sanitariusze w razie potrzeby służący także cywilom. W latach 1928-1939 była tu Garnizonowa Izba Chorych. Szpital istniał do 1946 roku. Obecnie  siedziba Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Kolejna placówka to Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny  im. T. Browicza  przy ul. Floriana, który korzeniami swej działalności sięga 1870 roku, kiedy to zakupiono dom, z myślą o opiece nad biednymi. Pierwsze siostry miłosierdzia zwane szarytkami przybyły tu z Chełmna w  1880 roku.  4 maja 1898 roku  otwarto szpital pediatryczny.     

Bydgoszcz znana jest z  historycznych obiektów przemysłowych. Bez wątpienia  do najciekawszych i najstarszych należała dawna Rzeźnia Miejska powstała w 1890 roku w rejonie ul. Jagiellońskiej. Na jej potrzeby  w latach 1893-1910 zbudowano  obiekty administracyjne według projektu  Carla Meyera. Był to przez całe dziesięciolecia  jeden z największych zakładów tego typu na ziemiach polskich. Stąd przed wojną eksportowano  bekon do Wielkiej Brytanii. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych minionego stulecia,  kiedy w Bydgoszczy znajdowało  się Okręgowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego, rozpoczęto nawet budowę  kombinatu mięsnego w Przyłękach, a szynki z Bydgoszczy wysyłano do USA. Po 118 latach działalności  w 2008 roku  zakłady  upadły. Produkcja została wznowiono w ramach grupy „Drobex”.  Od 2006 roku w miejscu  dawnej Rzeźni Miejskiej znajduje się  Focus Mall  zamierzający zagospodarować  zachowane zabytkowe obiekty. O ciekawych szczegółach dotyczących Rzeźni Miejskich opowie historyk sztuki Bogna Derkowska-Kostkowska.

Przewidujemy również zwiedzanie  Wieży Ciśnień na Szwederowie. Obiekt powstał w latach  1899-1900. W 1990 roku został wyłączony z eksploatacji. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy  wyremontowały zabytek  tworząc z niego główny punkt  ścieżki edukacyjnej. We wnętrzu zobaczyć można m.in. drewniane  rury wodociągowe, wyposażenie dawnych łazienek, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Na szczycie  znajduje się punkt w widokowy,   z którego oglądać można przepiękną panoramę miasta.   

Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę,  24  sierpnia 2013 roku.  Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona obowiązują wcześniejsze zapisy od dziś poczynając do piątku włącznie w godzinach 9.00-15.00 bezpośrednio w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4, e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. lub telefonicznie tel. 52 322 51 96.