Uroczystości z okazji powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w uroczystości złożenia wieńców i kwiatów pod pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Seminaryjnej w Bydgoszczy w dniu 15 stycznia (niedziela) 2017 roku.

Dnia 20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz wróciła do Macierzy po blisko półtorawiekowej niewoli. Z wdzięczności społeczeństwo Bydgoszczy ufundowało pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, który stanął 2 października 1932 roku w centrum placu Poznańskiego. Monument został wyburzony przez Niemców w październiku 1939 roku, następnie staraniem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy ponownie odbudowany i odsłonięty 24 czerwca 2010 roku na wzgórzu przy ul. Seminaryjnej.

W przededniu 97 rocznicy odzyskania niepodległości, 15 stycznia (niedziela) 2017 roku, o godz. 12.00 w kościele pw. Świętej Trójcy odbędzie się Msza Święta z podziękowaniem Opatrzności Bożej za przywrócenie niepodległości oraz w intencji Bydgoszczy i bydgoszczan.  Z koncertem pieśni patriotycznych i kolęd wystąpi Orkiestra dęta „EM-Band” pod dyrekcją Ewy Makuli z I Liceum Ogólnokształcącego.

Następnie uczestnicy: poczty sztandarowe, przedstawiciele władz, organizacji łączących się z powrotem Bydgoszczy do Macierzy to jest Związku Inwalidów Wojennych i Związku Oficerów Rezerwy RP i młodzieży przejdą pod pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Seminaryjnej. Tam, około godz.13, po odegraniu Hejnału Bydgoszczy, przypomnieniu okoliczności tego niezwykle ważnego dla Bydgoszczy wydarzenia oraz wystąpieniach złożą wieńce i kwiaty. Całość zakończą modlitwa dziękczynna pod kierunkiem ks. prałata dr. Bronisława Kaczmarka, wikariusza generalnego Diecezji Bydgoskiej oraz pieśni patriotyczne.  

Zapraszamy mieszkańców oraz poczty sztandarowe z Bydgoszczy.